Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... 1.O notă acordata in ciclul gimnazial de un profesor ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

1.O notă acordata in ciclul gimnazial de un profesor poate fi ...

1.O notă acordata in ciclul gimnazial de un profesor poate fii contestată?(Din câte știu în vechea lege exista această posibilitate.)Dacă da,care este procedura?
2.Profesorul poate folosi acordarea notelor proaste ca metodă de disciplinare?
1. Exista posibilitatea contestarii rezultatelor evaluării lucrărilor scrise. art. 106 alin. 1 lit g din Legea 198/2023. Cel mai simplu ar fi sa luati legatura cu profesorul si sa-i cereti sa va explice cum a evaluat lucrarea. Nu are nici un motiv sa va refuze o explicatie.
2. Nu. Disciplinarea elevilor se face potrivit dispozitiilor art. 107 din aceeasi lege si toate sancțiunile aplicate se comunică individual, în scris, atât elevilor, cât și părinților. Cu toate acestea acordarea de note proaste pentru a imoune disciplina este inca o practica atat de larg raspandita in Romania incat pare aproape o practica normala, dar nu este deloc asa.