Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, In 28 septembrie 2023 institutia la care ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, In 28 septembrie 2023 institutia la care lucrez m.a ...

Buna ziua,
In 28 septembrie 2023 institutia la care lucrez m.a detasat la o alta institutie publica (eu fiind functionar public) pe o perioada de 6 luni adica 28.03.2024. Pe data de 21.03.2024 mi s a facut rechemare cu data de 22.03.2024. Pe 01.04.2024 institutia vrea sa imi faca o noua detasare fara acordul meu pe inca 3 luni de zile. Intrebarea mea este - Acest lucru este posibil?
Detașarea se dispune în interesul autorității sau instituției publice în care urmează să își desfășoare activitatea funcționarul public, pentru o perioadă de cel mult 6 luni. În cursul unui an calendaristic un funcționar public poate fi detașat mai mult de 6 luni numai cu acordul său scris.

In opinia mea, cred ca este posibil , intruca institutia ia in considerare doar 3 luni din prima detasare care include anul 2022.

Intrebati si la ANFP.
[ link extern ]