Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitarea
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitarea

Buna ziua!
In anul 2012 am primit o condamnare cu executare 3 ani si 6 luni, m-am eliberat in anul 2013, de arunci nu am mai avut nici o problemă cu legea, dar as dorii sa imi fac reabilitarea judiciară.
In momentul condamnarii, am fost obligat doar la plata cheltuielilor de judecată pe care bineînțeles ca nu le-am platit.
Intrebarea mea este:fiind vorba de 13 ani, aceste cheltuieli din cate banuiesc, s-au prescris .
Care ar fi procedura, depun dosarul fara dovadă de achitare, sau exista posibilitatea sa le platesc?
Ce mă sfătuiți sa fac? Mulțumesc!
Cererea de reabilitare judecătorească se admite dacă cel condamnat întruneşte următoarele condiţii:
a) nu a săvârşit o altă infracţiune în intervalul de timp prevăzut în art. 166 C.pen.;

b) a achitat integral cheltuielile de judecată şi şi-a îndeplinit obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când acesta dovedeşte că nu a avut posibilitatea să le îndeplinească sau când partea civilă a renunţat la despăgubiri.
Obtineti un certificat de atestare fiscala de la ANAF din care sa rezulte ca nu figurati cu datorii.
Trebuie sa aveti in vedere ca prescriptia nu opereaza din oficiu,
Totodată, dacă nu aveți venituri, obtineti o adeverinta de la ANAF in acest sens.
Prescripția nu va ajuta la reabilitarea judecătorească.
Rezolvati aceasta problemă și apoi mergeti la avocat ca sa se ocupe de caz și sa va facă redactarea cererii de reabilitare în condițiile legii.
Daca nu va permiteți reprezentarea în instanță se poate plati doar redactarea care este esențială.

București 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat