Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bună ziua.Aș dori să mă lămuriți și pe mine ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bună ziua.Aș dori să mă lămuriți și pe mine vis-a vis ...

Bună ziua.Aș dori să mă lămuriți și pe mine vis-a vis de situația pe care urmeaza să v-o descriu:fiul meu este elev in clasa a 8-a.Anul acesta urmează să se organizeze un banchet pt.toti elevii claselor a 8-a.In afara de clasa fiului meu mai sunt incă 2 clase de a 8-a si,de comun acord,copii și părinți,vor face banchetul impreuna,toate cele trei clase.Zis și făcut,s-a delegat de la fiecare clasa in parte cate un parinte care sa ii reprezinte si sa se ocupe cu organizarea.Au gasit un restaurant,DJ,fotograf,cameraman etc.,si dupa ce au mers la restaurant,unde au incheiat un contract si au stabilit meniul,am fost anuntati,noi,ceilalti parinti,prin mesaje text pe whattapp ca vom avea de platit,fiecare in parte suma de 600lei care implica meniul propriu zis(mancarea),DJ-ul,photo corner,meniul profesorilor,cadouri si flori pt.profesori.Mi s-a parut incredibil ca ni se impun niste costuri sau mită(că asta este,mai pe românește),si am fost total impotriva.Mentionez ca am anuntat,tot prin intermediul grupului,inca de la inceputul organizarii,ca nu sunt de acord sa platesc niste bani pt.alte persoane .Astăzi mi s-a răspuns sec ca cine doreste sa participe la banchet,astea sunt conditiile.Adica un alt parinte,chiar el si organizator ,ii poate refuza copilului dreptul lui de a participa la propriul banchet ,in cazul in care parintii nu vor plăti "mita" pentru profesori?
Inca astept un raspuns la intrebarea mea

zapa a scris:

Bună ziua.Aș dori să mă lămuriți și pe mine vis-a vis de situația pe care urmeaza să v-o descriu:fiul meu este elev in clasa a 8-a.Anul acesta urmează să se organizeze un banchet pt.toti elevii claselor a 8-a.In afara de clasa fiului meu mai sunt incă 2 clase de a 8-a si,de comun acord,copii și părinți,vor face banchetul impreuna,toate cele trei clase.Zis și făcut,s-a delegat de la fiecare clasa in parte cate un parinte care sa ii reprezinte si sa se ocupe cu organizarea.Au gasit un restaurant,DJ,fotograf,cameraman etc.,si dupa ce au mers la restaurant,unde au incheiat un contract si au stabilit meniul,am fost anuntati,noi,ceilalti parinti,prin mesaje text pe whattapp ca vom avea de platit,fiecare in parte suma de 600lei care implica meniul propriu zis(mancarea),DJ-ul,photo corner,meniul profesorilor,cadouri si flori pt.profesori.Mi s-a parut incredibil ca ni se impun niste costuri sau mită(că asta este,mai pe românește),si am fost total impotriva.Mentionez ca am anuntat,tot prin intermediul grupului,inca de la inceputul organizarii,ca nu sunt de acord sa platesc niste bani pt.alte persoane .Astăzi mi s-a răspuns sec ca cine doreste sa participe la banchet,astea sunt conditiile.Adica un alt parinte,chiar el si organizator ,ii poate refuza copilului dreptul lui de a participa la propriul banchet ,in cazul in care parintii nu vor plăti "mita" pentru profesori?

Stimate/a @zapa , dupa cum vedeti , nu s-a prea inghesuit nimeni sa va dea un raspuns , si - pentru ca insistati - ma incumet eu ( desi cred ca nu va va placea ) . De unde ati scos “ dreptul copilului meu de a participa la propriul banchet “ ? fiul dvs. NU are nici un banchet , e o petrecere privata , organizata de un numar de parinti pentru copiii lor , si care implica niste costuri , iar dvs. puteti sa va alaturati acelor parinti - sau nu . Scoala NU are nici o implicare aici . Daca nu doriti sa acceptati conditiile , copilul dvs. nu participa , ca nu e obligatoriu . Profesorii - daca vor participa - o vor face ca invitati ai parintilor , nu altfel , si nu le poti cere unor invitati sa-si achite cheltuielile ... Nu poate fi vorba de nici o mita aici , ca vor primi cate un buchet ( chiar cos ) de flori ... e doar un simbol al recunostintei parintilor ca le-au educat copiii un numar de ani ... Asemenea banchete se organizeaza cam la toate scolile cand se incheie un ciclu de invatamant , si absolut intotdeauna cheltuielile au fost suportate de cei care l-au incheiat , nicidecum de invitatii lor . E pur si simplu un prilej ca elevii ( studentii ) sa-si ia “ la revedere “ de la fostii colegi si profesori , cu care au petrecut ani zi-de-zi si de care se despart , intr-un cadru informal , atat ... PS . Nu sunt , nu am fost cadru didactic , si nici cineva din familia mea apropiata ... dar sunt parinte ...
CHKa, utilizator