avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate solicita o noua expertiza medico legala ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate solicita o noua expertiza medico legala judecatorului ...

Se poate solicita o noua expertiza medico legala judecatorului din camera preliminara daca clasarea s-a bazat pe o expertiza neconcludenta?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 14:44, 6 Mai 2024
Cine a stabilit ca expertiza medico-legala este neconcludenta ?
Daca s-a clasat deja cauza, nu aveti cum cere o noua expertiza.
@Alina Avila, Direct judecatorului nu, nu se poate cere. Cu toate acestea, indirect se poate cere asa ceva.
Cum se face asta? Daca judecatorul intoarce dosarul la parchet pentru continuarea cercetarilor, cereti acolo administrarea de probe.
Presupun ca sunteti persoana vatamata si nu ati fost multumita de solutia de clasare. Este asa sau nu este asa?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neefectuare expertiza markomarius1 markomarius1 Buna ziua, Am si eu o nelamuririre cu privire efectuarea unei expertize: sunt parte vatamata intr-un dosar penal, care are ca obiect falsul in inscrisuri ... (vezi toată discuția)
Dacă un dosar penal a fost clasat de o unitate de parchet, unde ... ceciliabraek@gmail.com ceciliabraek@gmail.com Dacă un dosar penal a fost clasat de o unitate de PARCHET, unde se poate depune cererea pentru redeschiderea dosarului penal? Se depune la aceeași unitate de ... (vezi toată discuția)
Incalcarea dreptului la aparare FRD FRD In cazul in care am sesizat parchetul cu o plingere penala pentru fals in inscrisuri oficiale iar acestia nu m-au chemat ca parte vatamata sa mai imi i-a inca ... (vezi toată discuția)