Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vinzare teren
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vinzare teren

Buna ziua, vreau sa vind un teren construibil intravilan prin intermediul unei agentii imobiliare. Valoarea terenului este in jur de 700.000,00 euro.
Care este cota de TVA perceputa de agentie pentru vinzarea terenului?
Multumesc
sunteti firma fara TVA sau firma platitoare de TVA ?
Nu, sint persoana fizica.
pai atunci nu aveti treaba cu TVA la vanzarea terenului pt ca nu agentia e proprietara. Ea doar are comision din vanzare, dar contractul de vanzare cumparare se face intre dvs si client.

Se pune problema TVA la dvs daca ati mai vandut vreun imobil anul acesta.
Multumesc