Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contor electric exterior desigilat neautorizat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contor electric exterior desigilat neautorizat

Contor electric exterior "modificat"
Buna ziua
Am urmatoarea problema: am un contor electric trifazic montat in exteriorul proprietatii. Desi cutia este prevazuta cu un anou in care se poate monta un lacat, furnizorul a preferat doar legarea unui sigiliu de acest anou si mi-a interzis si mie motarea unui lacat pe motiv ca-i restrictionez accesul la proprietatea lui. Astazi m-am trezit cu doi lucratori de la electricitate insotiti de doi politisti care m-au chemat afara si mi-au spus ca ambele sigilii au fost rupte si ca la una dintre faze s-au montat firele gresit. Cand am fost chemata contorul era deja desfacut si se lucra la el. Mi-au spus ca este o verificare de rutina, ca sigiliu s-a rupt de cum au tras de el ... La cum este montata si sigilata cutia oricine trece pe strada poate trage de acel sigiliu si sa-l rupa..
Evident ca mi-au facut proces-verbal si mi-au spus ca mi se va deschide dosar penal.
Eu nu am umblat niciodata la contor si nu sunt atat de idioata incat sa risc un dosar penal pentru 1-200 de lei. Lucrez intr-un domeniu in care o pata pe cazier inseamna excluderea de la orice job in bransa.
Suna paranoic dar, oricine ar vrea sa-mi faca un rau sau o gluma proasta, poate accesa acel contor si ulterior sa-mi faca o reclamatie.
Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo reglementare prin care eu sunt obligata sa raspund de integritatea contoarului atata timp cat acesta este in afara proprietatii mele iar furnizorul nu-mi permite montarea unui lacat pe el.
Va multumesc.
Nu există nici o reglementare, contorul este al distribuitorului, e datoria lui sa și-l protejeze.Ce-i al dvs. începe după contor.

Sa probeze în instanță faptul că ați umblat dvs. Nu ar strica sa contactați un avocat, dacă vă acuză de ceva.

latka, moderator