Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Important! Va rog, este urgent, daca stie cineva sa ma ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Important! Va rog, este urgent, daca stie cineva sa ma ajute ...

Important! Va rog, este urgent, daca stie cineva sa ma ajute cu o informatie. In martie 2023 am incheiat indemnizatia de crestere copil, pe martie am 8 sile cotizate, pana in august am fost neasigurata, din august sunt coasigurat la soțul meu, in octombrie m am angajat iar in noiembrie am schimbat angajatorul. Acum in martie 2024 am fost in concediu de ingrijire copil, 5 zile si nu mi se va plati pentru ca nu am cotizatie 6 luni anterior medicalului. Insa intrebarea mea este, de ce nu se pune si perioada de coasigurat, adica nu are acelasi rol? Are acelasi rol până in momentul platii medicalului? De ce anume? Multumesc
Perioada in care ati fost coasigurat nu va asigura decat asistenta medicala gratuita , nu este stagiu pentru indemnizatia de boala . Pentru plata concediilor medicale , angajatorul plateste o contributie asiguratorie pentru munca . Aceasta ii da dreptul sa-si recupereze indemnizatiile de CM pe care le-a platit pentru salariatii sai . Cum pentru dvs. nu a platit nimeni aceasta contributie , angajatorul dvs. nu si-ar putea recupera banii de la Casa de Sanatate daca v-ar plati CM , decat daca ar fi platita pe minim 6 luni inainte de acordarea acestuia .
CHKa, utilizator