Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notare sporadica posesie In CF Buna ziua, In lipsa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notare sporadica posesie In CF Buna ziua, In lipsa actelor de ...

Notare sporadica posesie In CF
Buna ziua,
In lipsa actelor de proprietate m-am gandit la inscrierea posesie in CF, dar primaria nu imi elibetreaza adeverinta din care sa rezulte ca sunt cunoscut ca proprietar, ca platesc taxele si impozitele si terenul nu face parte din dom privat al statului, ci mi-a dat ceva gen istoric de rol fiscal, ceea ce nu este ceea ce cere legea. Ce se poate face ?
Înscrierea posesiei în CF? Nu e posibilă, dacă nu există titlu de proprietate, nu există proprietar pe acel teren. Nu există temei legal să vă înscrie posesia în CF. Ce puteți face este să deschideți o acțiune în uzucapiune, dacă tot folosiți terenul de mult timp și lumea vă cunoaște ca proprietar.