Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Dacă tatăl minorului nu s-a interesat de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Dacă tatăl minorului nu s-a interesat de minor ...

Bună ziua.
Dacă tatăl minorului nu sa interesant de minor pana lam dat eu în judecat are dreptul asupra minorului ?
Tatal poate solicita și obține program de vizita cu minorul pentru viitor, chiar dacă pana în prezent nu a făcut parte din viata acestuia.
Interesul copilului este să aibă 2 părinți. Orice copil ca să aibă o dezvoltare psiho-afectivă sănătoasă, trebuie să se bucure că are 2 părinți.

Dumneavoastră trebuie să puneți mai presus de orice INTERESUL SUPERIOR al copilului, și să renunțați la orice orgoliu personal, spre binele copilului.

Adică nu e deloc important că are drept tatăl asupra copilului, ci foarte important ESTE DREPTUL copilului să aibă și tată, și mamă. Asta trebuie să vă intereseze pe dumneavoastră, binele afectiv și emoțional al copilului.
Dapix, utilizator
Situatia o analizați cu un av ,dacă nu s a ocupat ani de zile,nu a achitat pensia,nu a fost deloc implicat atunci puteți cere și autoritate părintească exclusiva daca bineînțeles faceți dovada acestor sustineri...
Pentru dezinteres transformat in succesiune temporala aveti, in principiu, sansa de a obtine exercitarea autoritatii parintesti de maniera exclusiva!