Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot primi garanția înapoi? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot primi garanția înapoi? ...

Bună
Am încheiat un contract pe 2 ani de zile, însă din cauza unor probleme personale trebuie să închid contractul mai devreme. (după un an de zile de stat în imobil)
În contract nu sunt specificate cazurile în care garanția se poate sau nu se poate returna.
Din punct de vedere a legii, aș putea primi restul din suma garanției după ce se achită ultimele facturi/daune?
Mulțumesc!
Buna ziua, in principiu, da. Depinde foarte mult care era scopul garantiei: pentru starea apartamentului sau pentru rezilierea inainte de termen.
Nu este specificat.
Atunci cereti-o si in functie de raspuns, veti avea mai multe detalii de la care sa plecati in demersurile dvs. ulterioare, daca vor fi necesare.