avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este terminal legal de depunere a memoriului cu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este terminal legal de depunere a memoriului cu motivarea ...

Care este terminal legal de depunere a memoriului cu motivarea aferentă unei declarații de recurs /cereri de recurs ?
Cel mai recent răspuns: robert1958 , utilizator 04:34, 7 Aprilie 2024
NCC art. 485: Termenul de recurs
(1) Termenul de recurs este de 30 de zile de la comunicarea hotărârii, dacă legea nu dispune altfel. Dispoziţiile art. 468
alin. (2)-(4), precum şi cele ale art. 469 se aplică în mod corespunzător.
(2) Dacă intimatul nu a invocat prin întâmpinare sau din dosar nu reiese că recursul a fost depus peste termen, el se
va socoti în termen.


NCC art. 487: Motivarea recursului
(1) Recursul se va motiva prin însăşi cererea de recurs, în afară de cazurile prevăzute la art. 470 alin. (5), aplicabile şi
în recurs.

archibaldo a scris:

Care este terminal legal de depunere a memoriului cu motivarea aferentă unei declarații de recurs /cereri de recurs ?


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs la proces mady2271 mady2271 Cum se formuleaza cerere de recurs la un proces si in cat timp ? (vezi toată discuția)
Instanta cu solutie eronata administratorulgeorge administratorulgeorge Buna ziua, Am primit de la instanta \\"cu apel in 30 zile de la comunicare\\" am depus in termenul 30 zile apelul si la sedinta a recalificat apelul ca recurs ... (vezi toată discuția)
Ce înseamnă recurs liveomars liveomars Buna ziua! Am pierdut un proces in apel(cu banca) decizia instanței este ca admite apelul incident, respinge apelul principal ca nefondat, cu recurs in 30 ... (vezi toată discuția)