Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu dacă mă mut in altă țară.
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu dacă mă mut in altă țară.

Buna ziua, in momentul de fata am poprire pe salariu in Romania și contul la Banca Transilvania(creditorul) este blocat. Urmează să părăsesc țara și să mă angajez in Spania, voi avea contractul de muncă înregistrat acolo și voi fi platit pe revolut. Este posibil că executorul să îmi blocheze sau să îmi pună poprire pe contul de revolut?
Momentan nu. Insa in cateva luni se vor putea popri si conturile de Revolut. Asadar e doar o chestiune de timp.
Titlurile executorii privind drepturi de creanță având ca obiect obligația de plată a unei sume de bani necontestată, constituite potrivit legii române, pot fi certificate, la cererea părții interesate, ca titluri executorii europene în condițiile prevederilor Regulamentului nr. 805/2004.

În cazul hotărârilor judecătorești pronunțate în România și pentru care se solicită recunoașterea sau încuviințarea executării într-un alt stat membru al Uniunii Europene, competența de a emite, potrivit art. 54 din Regulamentul nr. 44/2001, certificatul prevăzut în anexa V din același regulament aparține primei instanțe.