Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... In cadrul unei societati cu sediul in Bucuresti se ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

In cadrul unei societati cu sediul in Bucuresti se afla un ...

In cadrul unei societati cu sediul in Bucuresti , se afla un compartiment al carui sef lucreaza la sediul societatii din Bucuresti.

In afara de lucratorii din cadrul acestui compartiment care isi desfasoara activitatea la sediul societatii djn Bucuresti, exista un lucrator care isi desfasoara activitatea intr-un punct de lucru al societatii situat in Pitesti . Seful acestui punct de lucru din Pitesti refuza sa ii faca instructajul ssm periodic lucratorului care isi desfasoara activitatea in cadrul punctului de lucru din Pitesti (spune ca nu are decizie in acest sens). Va rog sa imi spuneti in baza carui temei legal seful punctului de lucru de la Pitesti tebuie sa ii faca instructajul ssm periodic lucratorului care isi desfasoara activitatea la Pitesti. Multumesc.

mvasilescu, utilizator
Trebuie sa existe un document intern prin care lucratorul isi desfasoara activitatea la Pitesti. In acest document (decizie de detasare, eventual) se mentioneaza si cine efectuaeza instruirea ssm in perioada detasarii. Astfel, prin decizie, conducatorul locului de munca este cel din Pitesti.