avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere Ipoteca,
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere Ipoteca,

Bună seara,am rugămintea sa ma ajutați intr-o problema:
Mama mea a ipotecat apartamentul în 2007 pentru un credit luat de fratele meu de la IFN Tomis.Fratele meu a achitat datoria în 2014..Doar ca nu a radiat ipoteca.Acum apartamentul figurează ipotecat,la notar mi sa cerut pentru a putea fi înstrăinat Declaratie de radiere ipoteca ,care trebuie sa o dea IFN-ul.
Aceasta firma este radiata.
Cum putem face sa ridicam ipoteca.Care ar fi pașii de urmat.
Va mulțumesc !

Cel mai recent răspuns: Tramandel , utilizator 22:03, 9 Aprilie 2024
In contextul prezentat de dvs, puteti obtine radierea ipotecii prin actiune in instanță.
Ultima modificare: Marți, 9 Aprilie 2024
Cabinet de Avocat Baltă Adriana-Veronica, Avocat
Mulțumesc!


Cabinet de Avocat Baltă Adriana-Veronica a scris:

In contextul prezentat de dvs, puteti obtine radierea ipotecii prin actiune in instanță.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ridicare ipoteca cristihlibac cristihlibac Buna seara, De curand am achitat un credit ipotecar si doresc sa stiu ce documente sunt necesare pentru ridicarea ipotecii. Multumesc anticipat cristi (vezi toată discuția)
Radiere ipoteca adrian255 adrian255 Buna ziua, am urmatoarea speta: am achizitionat un apartament de la o persoana care il avea ipotecat la ING, avea un credit pe el. Persoana respectiva a ... (vezi toată discuția)
Intabularea unui apartament la mansarda intabulare intabulare Buna ziua, In urma cu 4 ani , am cumoarat in rate ( printr-un contract de antepriza in asteptare ) un apartament cu 1 camera la mansarda unui bloc . ... (vezi toată discuția)