Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, Am postat recent legat de un certificat de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, Am postat recent legat de un certificat de deces care ...

Buna ziua,
Am postat recent legat de un certificat de deces care nu este in posesia mea si imi trebuie in original ca sa pot scoate pasaport copilului. Soacra nu doreste sa mi imprumute originalul, ce este de facut? Ca sa scot duplicat am foar optiunea de completata ca cel anterior a fost furat, distrus sau pierdut...iar eu nu ma aflu in niciuna din aceste situatii? Se poate scoate duplicat si in alte circumstante? Daca nu, cum obtin aceste certificat legal? Va multumesc pt eventualele raspunsuri.
Ca sa obtineti un duplicat dupa certificatul de deces nu aveti nevoie de concursul trolului-soacra care se pare ca a pus stapanire pe comoara ci este suficient sa dovediti legatura de rudenie cu defunctul iar privitor la completarea cererii va inteleg si va respect onestitatea dar treceti "pierdut" sau "capturat de soacra" fara sa va faceti probleme pentru ca nu o sa va aresteze nimeni pentru ca de fapt a pus soacra stapanire pe certificat si nu l-ati pierdut.
Daca există mai multe persoane îndreptățite să primească certificatul de deces al unei persoane ( de exemplu 2 copii cu mame diferite) se eliberează certificatul fiecăreia dintre acestea.