Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnărea unui produs și recuperarea banilor
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnărea unui produs și recuperarea banilor

Buna ziua, va rog să mă îndrumați pt recuperarea banilor și a unui produs cumpărat ieri. Am cumpărat dintr un magazin 2 perechi perechi de pantaloni, dintre care una o port astăzi. Sunt profund dezamăgită de calitatea materialului, care s-a lărgit in zona genunchilor, după 5 ore de purtare.
Am sunat la firma unde am solicitat informații despre returul produsului intact, nepurtat și mi s a spus că nu mi se returnează banii și că trebuie să aleg alt produs. Returnez produsul pt că nu sunt mulțumită de calitate, nu merita prețul plătit oricum. ..și nici nu am fost înștiințată in magazin de politica firmei in ceea ce privește returul.
Ce pot sa fac? Nu mai permite legea acest lucru?

Vă mulțumesc anticipat
leo2000ro, utilizator
Legea nu prevede returul catre magazinul fizic ca urmare a răzgândirii. Pentru probleme de calitate sesizați OPC.
Luati alt produs, macar nu pierdeti banii.Nu sunt obligati nici sa schimbe si nici sa va primeasca returul.