Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Buna, as avea nevoie de putin ajutor va rog Eu vand ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Buna, as avea nevoie de putin ajutor va rog Eu vand niste bratari ...

Buna, as avea nevoie de putin ajutor va rog

Eu vand niste bratari luate din china de pe aliexpress si clienti sunt de pe tiktok. Vand bratari pandora care scrie pe ele argint dar defapt nu sunt, daca fac intreprindere individuala, le pot spune ca nu sunt din argint ci din alt material? Sau Pe bratari scrie pandora si daca spun ca vand pandora originale se fac controale de metale, adica sa trebuiasca sa merg sa fac teste la ele sa mi se aprobe?

Multumesc anticipat!
puteti sa le vindeti drept gablotzuri si fara firma. nu e vorba de controalele metalelor, ci de faptul ca vindeti Pandora contrafacute.
Deci pot sa le vand? Daca vine anaf ul eu as plati sumele nu ar fi problema, dar deci e legal ?
Plata impozitului e una, comerțul cu produse contrafăcute e altceva. Dacă vă veți descrie explicit produsele drept gablontzuri generice (confecționate din metal comun și inscripționate cu un text care nu poate conduce la o anumită marcă grafică), o puteți face. Dacă faceți această activitate în mod profesionist (este principala sursă de venit) va trebui să vă înființați firmă.