Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna ziua. Poate o firma (SRL) sa fie dizolvata fara ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna ziua. Poate o firma (SRL) sa fie dizolvata fara opozitii/pretentii ...

Buna ziua. Poate o firma (SRL) sa fie dizolvata fara opozitii/pretentii si sa ramana neradiata? Pana cand? Multumesc.
Normal cererea de radiere este ultima etapa dupa dizolvare si lichidare si se depune dupa cel putin 15 zile dupa publicarea in M.O. Insa in practica sunt situatii in care nu se mai depune cererea de readiere iar Reg. Com radiaza din oficiu firma care a fost dizolvata si lichidata. Termenul maxim este de 3 ani art. 260 alin. 7 din Legea 31/1990
Dacă în termen de 3 luni de la expirarea termenului menționat la alin. (1), prelungit după caz, oficiul registrului comerțului nu a fost sesizat cu nicio cerere de radiere, registratorul de registrul comerțului, din oficiu sau la cererea oricărei persoane interesate, constată că a expirat termenul legal în care putea fi realizată lichidarea și dispune radierea societății din registrul comerțului.
Stima!