Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. Lucrez de peste 24 luni pe teritoriul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. Lucrez de peste 24 luni pe teritoriul României fără ...

Bună ziua. Lucrez de peste 24 luni pe teritoriul României fără pauze între contracte, din luna Ianuarie m am anagajat să lucrez și de acasă la alta firma cu contract, sunt însărcinată în luna a 5a, dacă intru cu risc la jobul actual din luna mai, voi lua indemnizație la totalul de la ambele joburi chiar dacă la ultimul nu sunt încă 6 luni lucrate? Mulțumesc.
La ce indemnizatie va referiti?

Cornel Vasile a scris:

La ce indemnizatie va referiti?

Indemnizație de creștere copil
In calculul indemnizatiei vor intra toate veniturile din salarii.

Doar indemnizatia de maternitate (pre si postnatal) este posibil sa nu primiti daca nu aveti minim 6 luni de stagiu de cotizare la fiecare angajator ..adica, la cel care nu aveti nu primiti.

Mulțumesc frumos.
Să înțeleg ca dacă intru din luna următoare și sunt doar 5 luni de când sunt angajată la al doilea job, ei nu mi vor putea plăti concediu de maternitate, adică firma nu și recuperează banii după de la casă de asigurari?
Dacă sunt angajată din mijlocul lunii ianuarie, și intru cu risc din luna iunie, pot primi și de la al doilea job concediu de maternitate pre si post?
Cornel Vasile a scris:

In calculul indemnizatiei vor intra toate veniturile din salarii.

Doar indemnizatia de maternitate (pre si postnatal) este posibil sa nu primiti daca nu aveti minim 6 luni de stagiu de cotizare la fiecare angajator ..adica, la cel care nu aveti nu primiti.

Ca sa beneficiati de indemnziatia de maternitate (pre si postnatal) la fiecare loc de munca trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 6 luni la fiecare angajator.