Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Un membru al familiei lucrează într-un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Un membru al familiei lucrează într-un UPu că și ...

Buna ziua,
Un membru al familiei lucrează într-un UPu că și registrator medical și ar avea câteva nelămuriri legate de munca in zilele de gardă. Și anume: in timpul săptămânii sunt cate 3-4 pe turele de zi, iar în weekend sunt doar doi, motivandu-se că nu este legal să plătească 3 registratori in gardă sau in sărbătorile legale. Mă puteți ajuta ,spunandu-mi daca este vreo baza legala sau este strict o decizie a conducerii acest lucru?? Pentru că nu mi se pare normal că în cursul săptămânii sa fie atât de mulți, iar în weekend sa -i omori e cei doi.

Mulțumesc frumos
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.