Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Avem o situatie speciala la bloc ,asociatia ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Avem o situatie speciala la bloc ,asociatia compusa ...

Buna ziua Avem o situatie speciala la bloc ,asociatia compusa din doua scari am pus panouri fotovoltaice prin primarie pe scara 1... 30 kw scara 2 50 kw suma este comuna .Cum inpartim aceasta suma legal dar si moral. multumesc
Nu o impartiti deloc, conform legii banii intra in fondul de reparatii.
Articolul 70
(1) Toate veniturile obținute din exploatarea proprietății comune, inclusiv veniturile din dobânzi bancare, aparțin asociației de proprietari.
(2) Veniturile prevăzute la alin. (1) alimentează numai fondul de reparații al asociației de proprietari și nu se plătesc proprietarilor. Lista acestor venituri, precum și cheltuielile aferente lor sunt prezentate semestrial, într-un raport afișat la avizierul asociației, și se evidențiază în registrul unic de venituri și cheltuieli al asociației de proprietari.
[ link extern ]
cam complicat.....a fost vreun motiv prin care s-a decis aceasta instalare inegala?
si la ce sume va referiti? cele de instalare sau cele care revin din productia panourilor?

daca e vorba de spatiu(cu toate ca teoretic au aceeasi suprafta terasele celor doua scari)....si legal si moral se imparte conform capacitatii instalate(30kw la prima sca si 50kw la a doua)

daca proiectul a fost de asa natura si nu s-au putut instala egal din cauza limitarilor tehnice, moral era sa puneti in discutie si sa va dati acordul sa se imparta egal.....cum a mai ramas doar partea legala, trebuie sa impartiti per scara, capacitatile instalate
Aici nu se discuta despre moralitate, ci doar de temeiuri legale.