Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu paternal + CCC ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu paternal + CCC ?

Buna ziua,

Am un salariat (barbat) ce doreste sa intre in CCC deoarece sotia acestuia nu a realizat venituri supuse impozitului de mai bine de 4 ani.
Acesta isi mai poate lua cele 10 zile de concediu paternal + 5 zile zile de la atestatul de puericultura daca el va fi cel ce intra in CCC ???
Cum ar fi corect: sa las sa treaca cele 15 zile lucratoare de concediu paternal urmand ca din ziua a16a sa ii suspend contractul si sa ii dau adeverinta sa mearga sa isi depuna dosarul pt indemnizatie ??

Multumesc !
Madaaa, utilizator
1. da, isi mai poate lua cele 10 zile de concediu paternal + 5 zile zile de la atestatul de puericultura daca el va fi cel care va intra in CCC.

2. Mai bine isi ia cele 15 zile de concediu paternal si apoi intra in CCC.