avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... bună ziua ,un prieten în vârstă de 16 ani a luat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

bună ziua ,un prieten în vârstă de 16 ani a luat fapta altcuiva ...

bună ziua ,un prieten în vârstă de 16 ani a luat fapta altcuiva ,tentativa de omor, dacă băiatul acela declara adv se mai poate schimba ceva ? baiatul de 16 ani fiind arestat preventiv ?
Cel mai recent răspuns: Ștefania_26 , utilizator 23:22, 17 Aprilie 2024
Adică a declarat că el este cel vinovat și în baza asta a fost arestat? Practic a mințit luând vina asupra lui?

Da, dacă adevăratul vinovat declara adevărul și există și alte probe, poate scăpa de acuzația de tentativă la omor, nefiind el cel vinovat.

Însă el a săvârșit infracțiunea de favorizare a făptuitorului.
Mă refer că băiatul care a fost lovit...dacă declara adevărul poate schimba ceva ?
Da, poate.

Dar nu știu dacă am înțeles bine ce ați vrut să spuneți că a luat fapta altcuiva? A luat vina asupra lui? Sau a fost acuzat în mod greșit?

Dezvoltați puțin.
Vă interesează doar dacă prin declarația victimei scapă de acuzația de tentativa la omor? DA. Ma rog, coroborat și cu alte probe.
Eu spuneam doar că dacă a spus că el este vinovat, deși nu este (mă scuzați, eu asta înțeleg din formularea a luat fapta altcuiva), a săvârșit la rândul lui infracțiunea de favorizare a făptuitorului. Adică scapă de o belea (tentativa la omor) și da de alta.


Angii.mrt a scris:

Mă refer că băiatul care a fost lovit...dacă declara adevărul poate schimba ceva ?

Da ,a-ți înțeles bine.
adică,prietenul lui a fost cel care a dat cu cuțitul iar la declarație a scris ca el a fost,ca el a dat.<încercând să il scape pe prietenul lui>...a încercat însă să schimbe declarația..dar din păcate nu a mai putut ,acum baiatul cel rănit a ieșit din spital și urmează sa fie audiat...teama mea este,dacă băiatul spune adv si spune cine este vinovat ,ce pedeapsa va lua....odată ce el mai are un dosar [tâlhărie] ii poate da arest la domiciliu?
Bun! Să o luăm pe rând.
Dacă băiatul înjunghiat declara adevărul e un început pentru ca politia, procurorul să cerceteze mai bine ce s-a întâmplat exact. Adică nu merge pe principiul considerăm de bună ultima declarație dată.
Până atunci el va fi în continuarea pe arest preventiv.
Apoi, când se va stabili clar că nu el a înjunghiat, trebuie să se dispună o soluție de clasare în privința lui cu privire la fapta de tentativă la omor. Dar i se va deschide dosar penal pentru favorizarea făptuitorului, faptă care vine în concurs cu tâlhăria și e destul de greu, dar nu imposibil, să i se dea arest la domiciliu. Trebuie o apărare foarte bună.

Angii.mrt a scris:

Da ,a-ți înțeles bine.
adică,prietenul lui a fost cel care a dat cu cuțitul iar la declarație a scris ca el a fost,ca el a dat.<încercând să il scape pe prietenul lui>...a încercat însă să schimbe declarația..dar din păcate nu a mai putut ,acum baiatul cel rănit a ieșit din spital și urmează sa fie audiat...teama mea este,dacă băiatul spune adv si spune cine este vinovat ,ce pedeapsa va lua....odată ce el mai are un dosar [tâlhărie] ii poate da arest la domiciliu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tentativa de omor ionutandrei7 ionutandrei7 Salut am un prieten care la înjunghiat pe un prieten de a lui într.un conflict a facut 2 luni de arest preventiv iar acum la plasat in arest la domiciliu ... (vezi toată discuția)
Control judiciar sau arest la domiciliu Boșnete Boșnete Buna ziua , prietenul meu a fost recent arestat preventiv pentru o tentativa de omor. Victimele sustin ca el a luat un cutit si i-a amenintat ca ii omoara. ... (vezi toată discuția)
Am fost injunghiat. shep shep @.Am fost injunghiat de un nenorocit dupa ce am sarit in ajutorul unui prieten.S-a intamplat acum o saptamana si ceva cand cel care m-a injunghiat a venit ... (vezi toată discuția)