Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am un PFA în sistem real care a realizat venituri
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am un PFA în sistem real care a realizat venituri

Bună ziua,
Am un PFA în sistem real care a realizat venituri impozabile nete din activități independente sub 18.000 lei în cursul anului 2023.

Urmează să depun declarația unică și nu sunt sigur cum se prodecează cu CASS-ul. Fiind sub pragul de 6 salarii brute, se achită CASS raportat la baza de calcul, sau nu se datorează nimic pentru anul 2023?
În 2025, când completez declarația pentru 2024 va trebui să achit CASS chiar dacă estimez că voi avea venituri tot sub nivelul de 6 salarii brute?

Vă mulțumesc!
george-neagu, moderator
pt 2023 daca sunteti sub 6 salarii si nu ati bifat CASS anul trecut la estimare nu datorati CASS deloc.
pt 2024 chiar daca sunteti sub 6 salarii veti datora la 6 salarii ( daca nu ati fost salariat , sau nu ati avut venituri din dividende , chirii cel putin 6 salarii).