avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... refinantare credit, plata dosar analiza
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

refinantare credit, plata dosar analiza

Buna ziua.
Sunt in proces de refinantare a unui credit ipotecar la o alta banca.
Am depus cererea de analiza dosar in 18.03 , a fost aprobat pt preluarea creditului , am facut reevaluarea imobilului, astept un acord din partea primei banci de instrainare credit,
Am descoperit ca trebuie sa platim anumite taxe notariale , la care nu ma asteptam (a fost precizat acest lucru in timpul "consilierii" pt credit) dar acum am aflat costul efectiv . pe care nu m il pot permite.
Vreau sa renunt la refinantare si sa raman la vechea banca .,
Sunt obligat sa platesc taxa pentru analiza dosar ? (am platit deja evaluarea).
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: hybrid13 , utilizator 10:01, 19 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Ati semnat vreun act la noua banca? Daca da, luați frumos documentul și sa-l citiți. Probabil veți găsi răspunsul. În cerere de credit sa specifica în ce condiții trebuie sa platiti comisionul (de obicei se retine din suma împrumutată) .
Daca se regasea acolo raspunsul, nu postam.
S a semnat doar cerea de refinantare, acord pt interogare venituri si gdpr. Si am.primit un desfasurator la cum vor urma platile.
Imprumutul nu s a acordat inca, se asteapta raspuns de la banca initiala.
Doar ca pt valoarea reapectiva s a optinut aprobarea(prreaprobarea)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comision de risc gociman gociman va rog sa-mi spuneti cum pot obtine eliminarea comisionului de risc dintr-un contract de credit. Am un credit imobiliar din 2007 la Volksbank cu un comision ... (vezi toată discuția)
Modificare dobanda credit ipotecar in faza de analiza dosar maxia maxia Buna ziua, Am o mare problema: -in data de 19.04.2010 am depus la o banca o [b]cerere de refinantare [/b]a unui credit ipotecar contractat la BCR acum 5 ... (vezi toată discuția)
Modificare dobanda credit ipotecar in faza de analiza dosar maxia maxia Buna ziua, Am o mare problema: -in data de 19.04.2010 am depus la o banca o [b]cerere de refinantare [/b]a unui credit ipotecar contractat la BCR acum 5 ... (vezi toată discuția)