avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Tratament fiscal cheltuiala cu sisteme de filtrare a ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Tratament fiscal cheltuiala cu sisteme de filtrare a apei

Compania doreste instalarea unor sisteme de filtrare a apei de la reteaua publica de furnizare a apei potabile la sediul sau. Aceste sisteme sunt furnizate de un furnizor specializat care asigura si mentenanta periodica a filtrelor si robinetelor/aparatelor de distributie a apei filtrate. Pentru mentenanta si inlocuirea periodica a filtrelor si pentru aparatele prin care este distribuita apa filtrate, societatea ar urma sa plateasca un abonament lunar. Care este tatamentul fiscal si contabil al acestei cheltuieli? Pot fi aceste cheltuieli incadrate in cheltuieli cu sanatatea si securitatea in munca? Sau aceste cheltuieli reprezinta un avantaj in natura pentru angajati? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 21:14, 24 Aprilie 2024
da sigur sunt cheltuieli deductibile si nu se incadreaza la avantaje salariale pt ca nu doar ei beneficiaza ci toata activitatea firmei care realizeaza veniturile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mentenanta instalatie publica apa potabila alexandrust alexandrust Salutare, Am nevoie de un sfat/idee legat de administrarea, intretinerea si mentenanta instalatiei publice de alimentare cu apa potabila dintr-o ... (vezi toată discuția)
Contract prestare servicii haiduc haiduc Buna ziua! va necajesc din nou, dar trec printr-o perioada in care problemele de natura juridica se napustesc parca asupra mea#-o in 2002 am incheiat, pentru ... (vezi toată discuția)
Schimbarea apometrului defect este obligatia consunatorului sau ... monicagaciu monicagaciu Schimbarea apometrului defct este obligatia consunatorului sau a companiei de apa din moment ce apometru nu poate fi citit din cauza calitatii apei furnizate ? ... (vezi toată discuția)