Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Tratament fiscal cheltuiala cu sisteme de filtrare a ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Tratament fiscal cheltuiala cu sisteme de filtrare a apei

Compania doreste instalarea unor sisteme de filtrare a apei de la reteaua publica de furnizare a apei potabile la sediul sau. Aceste sisteme sunt furnizate de un furnizor specializat care asigura si mentenanta periodica a filtrelor si robinetelor/aparatelor de distributie a apei filtrate. Pentru mentenanta si inlocuirea periodica a filtrelor si pentru aparatele prin care este distribuita apa filtrate, societatea ar urma sa plateasca un abonament lunar. Care este tatamentul fiscal si contabil al acestei cheltuieli? Pot fi aceste cheltuieli incadrate in cheltuieli cu sanatatea si securitatea in munca? Sau aceste cheltuieli reprezinta un avantaj in natura pentru angajati? Multumesc anticipat pentru raspuns.
da sigur sunt cheltuieli deductibile si nu se incadreaza la avantaje salariale pt ca nu doar ei beneficiaza ci toata activitatea firmei care realizeaza veniturile.