Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Blocul in care locuiesc nu are asociatie. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Blocul in care locuiesc nu are asociatie. Administrarea este ...

blocul in care locuiesc nu are asociatie. Administrarea este facuta de unul din locatari, care plateste utilitatile in nume propriu, ca persoana fizica. Este legal acest lucru ?
Da, este legal (adică nici o lege nu interzice așa ceva) . E un sistem simplificat, față de de asociația de proprietari, nu presupune birocrație, se bazează pe încredere și pe codul civil. Sunt localități în care funcționează, majoritar, de ani de zile, un astfel de sistem.

Asociatia de proprietari nu e obligatorie, e liber consimtita.
sam 07 a scris:

blocul in care locuiesc nu are asociatie. Administrarea este facuta de unul din locatari, care plateste utilitatile in nume propriu, ca persoana fizica. Este legal acest lucru ?

latka, moderator
Art.104. - (1) În termen de 12 luni de la intrarea în vigoare a prezentei
legi, asociaţiile de locatari din condominiile ale căror unităţi de proprietate
individuală au fost dobândite în proprietate în condiţiile legii şi care nu au
fost reorganizate în asociaţii de proprietari au obligaţia să se reorganizeze în conformitate cu prevederile prezentei legi
@vali m
Nu ati inteles, nu exista nici un fel de asociatie, nici macar cea de locatari. Legea asociatiilor de proprietari nu se aplica aici.