Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Va rog frumos sa mă ajutați cu următoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Va rog frumos sa mă ajutați cu următoarea speță. ...

Buna ziua

Va rog frumos sa mă ajutați cu următoarea speță. Bunica mea dintr o comuna din judetul Suceava a decedat în 2021. Mama mea este singura moștenitoare, bunicul meu fiind decedat mai demult iar mama mea este singura la părinți. Bunica aavea o casa cu gradina si curte de 3600 mp. La succesiune, mama mea a aflat că de fapt nu poate face succesiunea pentru că îi lipsesc 1000 de mp din acte care nu ar figura pe numele bunicii mele. Acea bucata de gradina nu se știe pe numele cui este dar se pare că altcineva a vrut să i ia bucata de gradina și nu are nici o informație cine ar putea fi persoana respectiva. a fost din la Oficiul de Cadastru din Suceava și acolo nu a găsit nici o informație referitoare la bucata de pământ care îi lipsește fin acte.
Acum mama mea ar vrea sa vândă ( sunt cumparatori) și nu știe ce trebuie făcut pentru a obține dreptul de a vinde fara bucata de pământ care îi lipsește. Trebuie făcut un nou cadastru?

Mulțumesc anticipat

O zi buna
Acea bucata de gradina nu se știe pe numele cui este dar se pare că altcineva a vrut să i ia bucata de gradina și nu are nici o informație cine ar putea fi persoana respectiva.

Buna ziua, Totusi de unde rezulta informatia ca „se pare că altcineva a vrut să i ia bucata de gradina”?
Altcineva cine? De unde stiti ce exista cineva? Poate nu exista cineva.
Când spuneți că lipsesc din acte vă referiți la faptul că suprafața grădinii este mai mare cu 1000 de mp și nu are acte pe acel teren, sau are acte și nu are terenul?