Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass la venit din dobânda bancara
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass la venit din dobânda bancara

Buna ziua. Revin la întrebarea privind modul de calcul și depunerea declaratiei pentru fondul de sănătate aferent veniturilor din dobânzi cu mențiunea ca sunt doua persoane pe cont, una titular, cealaltă împuternicit, banii aparținând celor doua persoane, in proporție diferită.Mulțumesc!
george-neagu, moderator
Vi s-a mai răspuns odată la aceasta întrebare. Imputernicitul nu are importanta în acest aspect, cel al încasării venitului din dobânda, plata impozitului pe venitul din dobânda și dacă e cazul, și a contribuției la sănătate.
Deci doar titularul e beneficiarul venitului, el depune singur declaratia unica, el plătește impozitul și contribuția la sănătate.
george-neagu, moderator