avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozit mostenire
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozit mostenire

Persoana fizica. In 2019 am mostenit prin succesiune un anumit numar de unitati de fond la un Asset management.
Dupa obtinerea certificatului de mostenitor, am mers la banca si am desfiintat asset-ul impreuna cu contul tatalui meu decedat, iar suma de bani rezultata din unitatile de fond a fost virata in contul meu.
In 2020 am primit de la banca ce detine Asset-ul, o fisa de portofoliu in care este evidentat un castig de 7000 de lei in anul anterior, pentru acel Asset.
Trebuia sa platesc vreun impozit pe acel venit?
Intreb deoarece de curant am primit o notificare de la Anaf in care se specifica faptul ca nu am depus declaratia unica pentru veniturile din 2019.
Alte veniri nu am avut in acea perioada (in afara de salarii), deci e vorba de acele unitati de fond convertite in bani.
Au dreptate? Trebuia depusa declaratia chiar data banii provin din unitatile de fond mostenite? Trebuia sa platesc impozit pentru profitul de 7000 de lei?
Ultima modificare: Duminică, 21 Aprilie 2024
storm07, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:37, 22 Aprilie 2024
Categoric DA. Trebuia sa depuneti declaratia de venit la ANF, si sa platiti impozitul de 10% pe venit.
Se procedeaza exact ca la depozitele bancare, doar ca banca retine ea si vireaza impozitul pe dobanda.
Categoric DA. Trebuia sa depuneti declaratia de venit la ANF, si sa platiti impozitul de 10% pe venit.
Se procedeaza exact ca la depozitele bancare, doar ca banca retine ea si vireaza impozitul pe dobanda.
Eu stiam ca sumele sau titlurile de valoare primite ca mostenire nu sunt impozabile.
Dar in topic nu este vorba de diverse titluri/bonuri de valoare.
Avem in speta ECONOMII depuse in fonduri mutuale, care sunt supuse aceluiasi regim de impozitare ca depozitele bancare.

Mostenitorii mostenesc ambele, si profitul inregistrat de unitatile de fond, dar si impozitul pe profit, datorat catre stat.

Impozitul se aplica doar pe profitul/excedentul obtinut de unitatile fondului mutual.
Ultima modificare: Duminică, 21 Aprilie 2024
Dapix, utilizator
Daca un mostenitor vinde partea lui dintr-un apartament ,la fel, se depune declaratia unica la ANAF si se plateste impozit?

Alte discuții în legătură

Retinere la sursa 10% bviorica bviorica daca sunteti dragut am un contract de agent intre mine si o banca ,ulterior acestui contract banca mi-a transmis ca nu vor fi virate comisioanele in contul meu ... (vezi toată discuția)
Impozit venituri din dobanzi cristihigiu cristihigiu Buna ziua, Pana la ce data se poate plati impozitului pe un venit din dobanzi bancare, venit aferent anului 2018, cu declaratie unica depusa pana in ... (vezi toată discuția)
Buna seara am si eu o intrebare. am avut in banca intr-un cont ... Dragos6891 Dragos6891 Buna seara am si eu o intrebare. Am avut in banca intr-un cont o suma de bani. Din acestia am scos 10.000 Ron pentru a schimba instalatia de termoficare a ... (vezi toată discuția)