Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit venituri din dobanzi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit venituri din dobanzi

Buna ziua,

Pana la ce data se poate plati impozitului pe un venit din dobanzi bancare, venit aferent anului 2018, cu declaratie unica depusa pana in data de 15.03.2019?
Dobânda la depozitele la termen, este impozitată automat la sursă, și virată de către Bancă la bugetul de stat, la fiecare scadență a depozitului.
Este vorba despre venituri din titluri de valoare, impozite ce nu se retin la sursa!