avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... O instituție trebuie sa comunice exact ce solicita ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

O instituție trebuie sa comunice exact ce solicita petiționarul ...

O instituție trebuie sa comunice exact ce solicita petiționarul în scris și articole din lege dacă pot da unele informații.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:23, 27 Aprilie 2024
Vad ca faceti o afirmatie, fara sa indicati si baza legala.
Credeam ca puneti o intrebare, dar vad ca ati trecut direct la afirmatie.
Ultima modificare: Duminică, 21 Aprilie 2024
Dapix, utilizator
Daca si-or da seama ce vreti...
1. Autoritățile și instituțiile publice sesizate au obligația să comunice petiționarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiției, răspunsul, indiferent dacă soluția este favorabilă sau nefavorabilă.

2. Semnarea răspunsului se face de către conducătorul autorității sau instituției publice ori de persoana împuternicită de acesta, precum și de șeful compartimentului care a soluționat petiția. În răspuns se va indica, în mod obligatoriu, temeiul legal al soluției adoptate.
La răspuns nu comunica motivul sau art de lege e cofindential vecinii noi cu care mă invecinez la curte.
Sint obligații sa comunice vecinii cu cine mă invecinez sau făcut măsurători și cărții funciare in comuna.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Aprilie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu este confidential ..acest lucru se poate afla si de la OCPI.
[ link extern ]

Orice persoană are dreptul să solicite și să obțină de la autoritățile și instituțiile publice, în condițiile prezentei legi, informațiile de interes public.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Forma actualizata a og nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor geo-vem geo-vem Rog să mă ajutati cu o forma actualizata a og 27/2002(privind petitiile)sioug 27/2003 privind acordul tacit, sau alte acte normative ce modifica sau ... (vezi toată discuția)
Termen legal de raspuns DarkSoul DarkSoul Buna ziua, In luna februarie am depus un dosar pentru a beneficia de pamant in folosinta gratuita in baza legii 15/2003 si inca nu am primit raspuns. Care ... (vezi toată discuția)
Termen legal pentru solutionarea petitiilor BNN BNN Am o petitie nesolutionata la Consiliul National pentru Combaterea Discriminatiei înregistrată încă din luna august 2014. Acum un an am fost informat ca se ... (vezi toată discuția)