Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... O instituție trebuie sa comunice exact ce solicita ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

O instituție trebuie sa comunice exact ce solicita petiționarul ...

O instituție trebuie sa comunice exact ce solicita petiționarul în scris și articole din lege dacă pot da unele informații.
Vad ca faceti o afirmatie, fara sa indicati si baza legala.
Credeam ca puneti o intrebare, dar vad ca ati trecut direct la afirmatie.
Dapix, utilizator
Daca si-or da seama ce vreti...
1. Autoritățile și instituțiile publice sesizate au obligația să comunice petiționarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiției, răspunsul, indiferent dacă soluția este favorabilă sau nefavorabilă.

2. Semnarea răspunsului se face de către conducătorul autorității sau instituției publice ori de persoana împuternicită de acesta, precum și de șeful compartimentului care a soluționat petiția. În răspuns se va indica, în mod obligatoriu, temeiul legal al soluției adoptate.
La răspuns nu comunica motivul sau art de lege e cofindential vecinii noi cu care mă invecinez la curte.
Sint obligații sa comunice vecinii cu cine mă invecinez sau făcut măsurători și cărții funciare in comuna.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu este confidential ..acest lucru se poate afla si de la OCPI.
[ link extern ]

Orice persoană are dreptul să solicite și să obțină de la autoritățile și instituțiile publice, în condițiile prezentei legi, informațiile de interes public.