Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, aș dori să știu dacă pot muta un dosar ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, aș dori să știu dacă pot muta un dosar în care ...

Bună ziua, aș dori să știu dacă pot muta un dosar în care primul proces va fi pe data de 23 mai 2024 din trun oraș în altul?Mulțumesc.
Justitia are regulile ei, inclusiv de competenta teritoriala, ca sa functioneze bine. Nu mutam, shcimbam, miscam dosarele dupa bunul plac. Nu merge asa.
daca aveti temeiuri, vorbiti cu un avocat. dar nu merge sa alegem unde ne judecam, chiar daca sunt indeplinite conditiile de stram utare, nu ne alegem noi unde.
Bună ziua înțeleg,dar unde este mare corupția nu ai nici o șansă dacă înțelegeți ce spun.

Liliana Gradinaru a scris:

Justitia are regulile ei, inclusiv de competenta teritoriala, ca sa functioneze bine. Nu mutam, shcimbam, miscam dosarele dupa bunul plac. Nu merge asa.
daca aveti temeiuri, vorbiti cu un avocat. dar nu merge sa alegem unde ne judecam, chiar daca sunt indeplinite conditiile de stram utare, nu ne alegem noi unde.

Aici nu vorbim de bunul plac,că la nimeni nu îi convine să bată drumuri aiurea,dar în orașul în care locuiesc eu se pare că toți sunt prieteni, de la grefier,avocat,judecător până la procuror unde se pierd procese cu dovezile pe masă doamnă avocat,deci aici nu vorbim de bunul plac sau după cum am eu chef.

Liliana Gradinaru a scris:

Justitia are regulile ei, inclusiv de competenta teritoriala, ca sa functioneze bine. Nu mutam, shcimbam, miscam dosarele dupa bunul plac. Nu merge asa.
daca aveti temeiuri, vorbiti cu un avocat. dar nu merge sa alegem unde ne judecam, chiar daca sunt indeplinite conditiile de stram utare, nu ne alegem noi unde.

Motivele pt a stramuta un dosar sunt limitativ prevazute, ,justiția nu funcționează conform dorințelor,interpretărilor făcute de justitiabili etc.Analizati cu un av șansele unei astfel de demers..
Si eu am colegi avocati cu care sunt prietena, mai merg la un dans, mai facem glume, ne mai vedem la un curs... Asta nu inseamna insa nimic in instanta daca suntem adversari. Nu neg coruptia din tara asta, dar sa o presupunem asa ca niste profesionisti sunt prieteni, deci si corupti inseamna sa nu o starpim niciodata.
Ca sa contribuim la nimicirea coruptiei nu dam spaga si nu cerem favoruri. In plus, nu o presupunem, ci mergem numai pe argumente si dovezi. Si cand gasim un caz cu argumente si dovezi, atunci taiem in carene vie, nu-l votam, nu-l giram, nu-l iertam. Asta ajuta, nu ăresupunerea ca intr-un oras mic, daca se cunosc, se si practica nelegalitati.
Aveti libertatea sa luati un avocat din alt oras sau judet sau provincie chiar. Nu inseamna ca nu e coleg cu ceilalti si nici ca cei de acolo sunt corupti, inseamna ca puteti proceda diferit ca sa simtiti ca aveti o aparare buna. Sau, mai bine, mergeti la o a doua opinie juridica.