Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertizele toxicologice pot fi efectuate de către ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertizele toxicologice pot fi efectuate de către Inml la cererea ...

Expertizele toxicologice pot fi efectuate de către Inml la cererea persoanelor interesate sau doar la cererea organelor judiciare? În drept, Hg 774/2004, og 255/2000, og 1134/2000.
Contracost, persoanele interesate pot apela la IML conform prevederilor OG nr. 1134/ 2000,
-art. 2 (1) Instituțiile de medicina legală asigura servicii de medicina legală în mod permanent, printr-un program de activitate menit să asigure accesibilitate - zi și noapte -, precum și printr-un program de lucru cu publicul pentru zilele de lucru.
nu;expertizele medico-legale se efectuează doar la cererea organelor judiciare. Referitor la anumite analize -este alta discutie; in acest caz se elibereaza un buletin de analiza toxicologică.
Ankkat, utilizator
Sa nu confundam expertizele medico-legale (pot fi cerute de catre organul judiciar - parchet, politie, instanta) cu determinari toxicologice (alcoolemie) care pot fi cerute de persoane fizice pentru ele insele.