avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Am divorțat de curând, custodia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Am divorțat de curând, custodia copilului este ...

Bună ziua!

Am divorțat de curând, custodia copilului este comuna! Plătesc pensie alimentara și un opțional/lunar pentru școală fetitei + alte cheltuieli pe care le împart cu fosta soție pentru creșterea/educația fetitei.
De ceva timp tot imi cere bani exemple( Am făcut prăjituri am dat 300 lei pe ingrediente.
Mă duc să cumpăr fructe mai cheltuiesc 100 lei - activitati suplimentare la scoala. Acestea sunt extra și trebuiesc împărțite).
Va rog frumos dacă ma puteți ajuta cu câteva sfaturi: sunt o obligat prin lege sa plătesc aceste cheltuieli? Sau trebuie sa plătesc doar pensie alimentara?

Va mulțumesc!



Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:26, 24 Aprilie 2024
Trebuie sa platiti doar pensia alimentara, stabilita prin intelegere sau la notar.

Dar puteti continua sa platiti si restul, daca este pentru copil si asa o sa aveti o relatie mai bune cu el si mama.
Prin LEGE, doar pensia de intretinere, stabilită de instantă, sunteți obligat să o plătiti.
Ca obligație materială, doar atât vă obligă legea. Restul sunt obligații morale.
Ultima modificare: Luni, 22 Aprilie 2024
Dapix, utilizator
Va multumesc

Dapix a scris:

Prin LEGE, doar pensia de intretinere, stabilită de instantă, sunteți obligat să o plătiti.
Ca obligație materială, doar atât vă obligă legea. Restul sunt obligații morale.

Va mulțumesc!

Ionut.ion a scris:

Trebuie sa platiti doar pensia alimentara, stabilita prin intelegere sau la notar.

Dar puteti continua sa platiti si restul, daca este pentru copil si asa o sa aveti o relatie mai bune cu el si mama.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Totuși, e nedrept ca mama sa suporte singura aceste cheltuieli extra, la fel de nedrept e sa cheltuie fără rost daca nu e cazul. Toate acestea se rezolva discutând. Luati împreună hotărâri pe ce cheltuiți banii pt copil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de întreținere stabilită prin acord la notar: exista vreo metodă legală de a împărți în mod egal toate cheltuielile legate de întreținerea minorilor? hmmmmmm hmmmmmm Buna ziua, Urmeaza sa divortez si avem 2 copii impreuna de 3, respectiv 5 ani. Am convenit, la nivel declarativ pana acum, ca o sa impartim timpul cu ei in ... (vezi toată discuția)
Sanse custodie Collavini Collavini Buna ziua, Scriu in speranta ca voi gasi o portita de rezolvare a problemelor sotului meu care are un ingeras de fetita (in varsta de 6 ani) din prima ... (vezi toată discuția)
Este legal sa foloseasca fosta sotie pensia alimentara pentru ... MoisanMarcel MoisanMarcel Este legal sa foloseasca fosta sotie pensia alimentara pentru asi plati facultatea ???Am probe ,bonul . (vezi toată discuția)