Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Cine trebuie sa contracteze montarea de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Cine trebuie sa contracteze montarea de repartitoare ...

Buna ziua,
Cine trebuie sa contracteze montarea de repartitoare de caldura ? Asociatia de proprietari sau proprietarii de apartamente ?
Multumesc pentru raspuns.
Proprietarii de apartamente vor fi amendati :
www.avocatnet.ro/articol_668...

"De asemenea, ANRE reamintește că proprietarii de apartamente în blocuri au obligația montării de repartitoare până la finalul acestui an. Legea prevede, mai precis, că, în cazul consumatorilor dintr-un condominiu, alimentaţi printr-un branşament termic comun, este obligatorie montarea de către proprietari/ locatari a repartitoarelor de costuri. Obligația montării de repartitoare a fost stabilită fără a face distincție între tipurile clădirilor în care acestea sunt montate, adică dacă sunt reabilitate termic sau nu.

în ghid este subliniat faptul că, dacă nu respectă termenul până la care trebuie să-și monteze în locuințe repartitoare, respectiv finalul acestui an, proprietarii de apartamente vor risca amenzi de până la 1.000 de lei."
latka, moderator
Deci daca nu contractez sinstalarea de repartitpare in calitate de proprietar voi fi amendat, corect ?
Asociatia de proprietari prin adunarea generala stabileste daca vor sau nu sa instaleze repartitoare.
Aplicarea legii a fost amanata de 6 ori pana acum asa ca stati linistiti ca oricum platit mai putin fara repartitoare decat cu. repartitoare.
Un proprietar nu isi poate pune repartitoare singur ca nu are de ce . Ele repartieaa caldura blocului in functe de anumiti factori.