Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Este Nicotiana rustica legală in Romania?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Este Nicotiana rustica legală in Romania?

Mahorca este o varietate de tutun asa ca din acest unghi de vedere este legala, insa trebuie sa aveti in vedere ca in Romania comercializarea produselor de tutun este monopol de stat conform Legii nr. 31/1996. Acum vreo 40 de ani mahorca adusa din URSS - tigara scurta cu tub de carton in loc de filtru - era cunoscuta ca "tigara pentru trei oameni". Unul fuma iar alti doi tineau de el sa nu cada jos. Avantajul mahorcai este ca o puteti cultiva peste tot pentru ca spre deosebire de tutunul obisnuit nu are nevoie de conditii de temperatura prea mari, de aceea era atat de populara in Rusia si URSS.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat