Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, am o sentinta definitiva de divorț din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, am o sentinta definitiva de divorț din 2018 . Nu ...

Bună ziua, am o sentita definitiva de divorț din 2018 . Nu am.facut partaj. De comun acord am hotărât ca eu sa rămân cu cei 2 minori în apartamentul comun. Fostul soț poate sa intre la când vrea?
Buna ziua

Din moment ce este proprietar, de ce nu ar putea intra?
nu, nu poate intra cand vrea. Acum e locuinta dvs, dar daca nu vreti sa ceara partajul, l-ati putea lasa sa intre.
Pot sa cer eu partajul?

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua

Din moment ce este proprietar, de ce nu ar putea intra?

DA, puteti cere si dvs partajarea imobilului, solicitand sa va fie atribuit dvs, cu sau fara plata unei sulte catre fostul sot.
Contactati un avocat sa va explice in detaliu astectele juridice ale partajului judiciar.
Avocat Neagu Elena, Avocat