avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, am o sentinta definitiva de divorț din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, am o sentinta definitiva de divorț din 2018 . Nu ...

Bună ziua, am o sentita definitiva de divorț din 2018 . Nu am.facut partaj. De comun acord am hotărât ca eu sa rămân cu cei 2 minori în apartamentul comun. Fostul soț poate sa intre la când vrea?
Cel mai recent răspuns: Avocat Neagu Elena , Avocat 16:58, 24 Aprilie 2024
Buna ziua

Din moment ce este proprietar, de ce nu ar putea intra?
nu, nu poate intra cand vrea. Acum e locuinta dvs, dar daca nu vreti sa ceara partajul, l-ati putea lasa sa intre.
Pot sa cer eu partajul?

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua

Din moment ce este proprietar, de ce nu ar putea intra?

DA, puteti cere si dvs partajarea imobilului, solicitand sa va fie atribuit dvs, cu sau fara plata unei sulte catre fostul sot.
Contactati un avocat sa va explice in detaliu astectele juridice ale partajului judiciar.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Aprilie 2024
Avocat Neagu Elena, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj dupa divort aft_adriana aft_adriana Buna ziua! Anul trecut in noiembrie am inceput procedura de divort de comun acord, urmat termen este 21 ianuarie, si e posibil sa fie ultimul. Am cazut de ... (vezi toată discuția)
Parasirea caminului conjugal de catre mama Daliamogos Daliamogos Buna seara, am si eu o intrebare: ce se intampla atunci cand mama paraseste caminul conjugal inainte de divort? Am sa va detaliez un pic problema. Am o ... (vezi toată discuția)
Fostul soț a încuiat sufrageria și a părăsit locuința comună. am dreptul să schimb butucul ușii fără să îi dau și lui o cheie? aura19731991 aura19731991 Buna seara.am divortat de 2 ani.dar nu am partajul facut.locuiesc cu baiatul meu in casa.baiatul e cu handicap accentuat.sotul meu a parasit locuinta comuna de ... (vezi toată discuția)