Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinte respinse de instantele de judecata In cazul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinte respinse de instantele de judecata In cazul in care ...

Adeverinte respinse de instantele de judecata
In cazul in care am adeverinte de venituri respinse de instantele de judecata in baza legii 263/2010, aceste adeverinte existente la dosar pot fi valorificate la dreprurile de pensie conform legii 360/2023?
Multumesc.
Pentru ce motiv au fost respinse ?
Pe motiv:

1 Primele apareau ca Prime/Beneficii si instantele au motivat ca nu se stie daca sunt prime sau sunt beneficii?!!

2.Nu se mentiona pe adeverinte ca s-a platit de societate CAS desi era vorba de perioada 1983 - 1993 cand CAS ul de platea la fondul de salarii.
Daca se mentiona ca s-a platit, adeverintele nu erau respinse de instanta... si in noua lege se mentioneaza asa ceva.

Intr-adevar, se platea la fondul de salarii, dar cei care emit acum aceste adeverinte isi asuma responsabilitatea pentru ceea ce emit.
in cazul primelor se mentiona ca s-au retinut si s-au virat contributii CAS, deoarece societatea exista si nu s-a desfiintat.
Decizia instantei a fost pur si simplu fara nici o logica pt ca ori prina ori beneficiu este acelasi lucru.
Depinde si ce definitie a luat in considerare si de unde.