avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinte respinse de instantele de judecata In cazul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinte respinse de instantele de judecata In cazul in care ...

Adeverinte respinse de instantele de judecata
In cazul in care am adeverinte de venituri respinse de instantele de judecata in baza legii 263/2010, aceste adeverinte existente la dosar pot fi valorificate la dreprurile de pensie conform legii 360/2023?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:49, 25 Aprilie 2024
Pentru ce motiv au fost respinse ?
Pe motiv:

1 Primele apareau ca Prime/Beneficii si instantele au motivat ca nu se stie daca sunt prime sau sunt beneficii?!!

2.Nu se mentiona pe adeverinte ca s-a platit de societate CAS desi era vorba de perioada 1983 - 1993 cand CAS ul de platea la fondul de salarii.
Daca se mentiona ca s-a platit, adeverintele nu erau respinse de instanta... si in noua lege se mentioneaza asa ceva.

Intr-adevar, se platea la fondul de salarii, dar cei care emit acum aceste adeverinte isi asuma responsabilitatea pentru ceea ce emit.
in cazul primelor se mentiona ca s-au retinut si s-au virat contributii CAS, deoarece societatea exista si nu s-a desfiintat.
Decizia instantei a fost pur si simplu fara nici o logica pt ca ori prina ori beneficiu este acelasi lucru.
Depinde si ce definitie a luat in considerare si de unde.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valorificare acord global am initiat o actiune in instanta pt ... uca2015 uca2015 Valorificare acord global Am initiat o actiune in instanta pt valorificarea veniturilor in acord global. Instanta a respeins actiunea motivand ca in ... (vezi toată discuția)
Valorificare adeverinta buna ziua arhiva privata mi-a emis 3 ... uca2015 uca2015 Valorificare adeverinta Buna ziua Arhiva privata mi-a emis 3 adeverinte: pt :sporuri, venituri brute si pt acord global. Adverinta pt sporuri a fost ... (vezi toată discuția)
Sporuri din adeverinta nevalorificate la calcul pensie. Paulescu1957 Paulescu1957 Duna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatorul caz: In dosarul de pensie am anexat o Adeverinta de la fostul angajator unde se mentioneaza clar: ... (vezi toată discuția)