Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! De ceva timp s-a pus in vigoare o lege din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! De ceva timp s-a pus in vigoare o lege din care rezulta ...

Buna ziua!
De ceva timp s-a pus in vigoare o lege din care rezulta ca, cei care doresc sa isi inchirieze apartamentul in regim hotelier vor avea nevoie de semnaturile vecinilor.
Oare, aceasta lege, se poate adapta si pentru persoanele fizice care isi inchiriaza apartamentul, nu in regim hotelier, adaugadu-se in regulamentul de ordine interioara al unei Asociatii de Proprietari? De ex., daca vrei sa inchiriezi apartamentul cu plata lunara, va trebui sa ai acordul vecinilor. Se poate adauga asa ceva in regulamentul de ordina interioara al Asociatiei de Proprietari? Cumva ar fi echitabil fata de cei care doresc sa inchirieze in regim hotelier...
Nu se poate ce doriți dvs., nu există temei legal.

Ar fi de vis ca la americani sa stabilesti cine inchiriaza si cine cumpara la tine in bloc.
In SUA de ex la Miami unei cunostinte i s-a refuzat cumpararea unei propriertati casa in complex de catre asociatia de proprietari . Motivul comunicat : avea copil de 12 ani si au considerat ca in curanda va da petreceri si ei doresc liniste.
w_v_w_v, utilizator
Nu ar fi de vis, sunt niste organizatii de tip mafiot, cum sunt si sindicatele.