avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 280 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale pot sa posed 2 sau mai multe imobile pe acelasi ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

pot sa posed 2 sau mai multe imobile pe acelasi nume?ca unic proprietar

Buna ziua,as dori sa stiu de ce la Directia de venituri din orasul meu ,imobilul care este proprietatea mea prin Contract de vanzare-cumparare eu avand drept de nuda proprietate, mama de uzufruct viager, figureaza pe numele tatalui meu????
Mentionez ca eu mai detin un imobil cumparat anul trecut,pe numele meu.
Acest lucru l-am sesizat cand a trebuit sa platesc impozitul pe cele 2 imobile la Directia de venituri. Nu mi se pare in regula. Ce trebuie sa fac?Multumesc
Cel mai recent răspuns: rosulescu , utilizator 00:11, 12 Februarie 2010
Puteti detine mai multe proprietati
Le inregistrati distinct dupa care anual le achitati obligatiile fiscale
Ultima modificare: Miercuri, 3 Februarie 2010
ynocentta, utilizator
Pai tocmai, cum sa fie inregistrate pe un alt nume decat al proprietarului?
Mergeti cu copii dupa ambele contracte ( pt ambele imobile) si inregistrati-le la fisc.
O sa platiti o amenda pt nedeclararea in termenul legal, de 25 lei/imobil.

Din acel moment o sa figurati dvs. la plata impozitelor.
Succes!
Ultima modificare: Miercuri, 3 Februarie 2010
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Imobilele trebuie declarate la DITL-Primarie. Pentru primul platiti impozit normal, pentru cel de-al doilea platiti +15% (cf. codului fiscal).
Puteti avea un nr. nelimitat de proprietati pe numele dvs.
Daca dumneavoastra detineti un contract sau mai multe prin care aratati ca a-ti cumparat un apartament, sau mai multe, le depuneti la directia de impozite si taxe a orasului din care sunteti, dar intrun timp legal daca nu platiti amenda. Veti fi inregistrata cu atatea imobile cate contracte depuneti la DITL- Primarie. Dute cu copiile de la cotracte la taxe si impozite locale si se rezolva. Stai linistita!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare imobil directia de venituri izabell izabell Buna ziua,as dori sa stiu de ce la Directia de venituri din orasul meu ,imobilul care este proprietatea mea prin Contract de vanzare-cumparare eu avand drept ... (vezi toată discuția)
Buna ziua cum se numește actul eliberat de taxe și impozite prin ... Miha51 Miha51 Buna ziua Cum se numește actul dat de taxe și impozite prin care se atestă că sunt proprietara unui imobil? Mulțumesc (vezi toată discuția)
Plata impozit bunuri imobile aflata in indiviziune iulix7109 iulix7109 Buna ziua, As dori sa stiu cum trebuie platit impozitul pentru bunuri imobile aflata in indiviziune. Este normal ca la primarie rolul sa fie tot pe numele ... (vezi toată discuția)