avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass la venitul din arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass la venitul din arenda

Buna ziua!

Am inteles cred ca bine ca la venitul din arenda ( 2024) se calculeaza un impozit de 8%. Intrebarea este daca se plateste CASS la suma incasata. (este 4000 lei pe tot anul)
Multumesc !
Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 18:26, 25 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
CASS se plateste la suma din arenda din care se scade 20% cheltuieli forfetare . Deci da din suma neta se va calcula si CASS

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cu venitul din arenda : arendasul meu anul trecut a ... skoda2022 skoda2022 Problema cu venitul din arenda : Arendasul meu anul trecut a facut urmatoarele calcule. Se pricepe careva sa imi spuna ce inseamna ? 57616 3457 ... (vezi toată discuția)
Problema cu arenda terenului arabil. HamarsoldGaina HamarsoldGaina Daca un om are 54,15 ha de grau, si arendasul a hotarat cu el, sa-i dea 800 kg la ha, cu pretul de 0,55 lei / kg care este venitul net, pe care trebuie sa-l ... (vezi toată discuția)
Cass la arenda in 2018 Razomir Razomir Buna ziua, daca pentru 2017 am incasat venituri din arenda peste 22.800 lei pentru care s-a retinut la sursa CASS de 5.5% din venitul net (calculat prin ... (vezi toată discuția)