Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare construirii unui duplex
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare construirii unui duplex

Daca doua persoane sunt proprietari ai unui teren, si doresc sa construiasca un duplex, cum procedeaza cu certificatul de urbanism si cu autorizatia de construire? Scot fiecare dintre ei cate un certificat de urbanism si cate o autorizatie de construire? sau doar un singur certificat de urbanism pe numele ambelor persoane? si o singura autorizatie de construire? Iar dupa ce casele sunt construite se face intabularea separat? Se doreste ca de la inceput fiecare sa fie proprietar pe o unitate a duplexului.Multumesc!
Valentin3, utilizator
In acest caz incepeti prin a imparti terenul Valentin3 a scris:
Se doreste ca de la inceput fiecare sa fie proprietar pe o unitate a duplexului.
Daca este un singur teren, un singur certificat. Daca sunt doua terenuri, atunci doua. Daca vor de la bun inceput sa stie care si cum, impart de la bun inceput. Totusi, depinde de marimea terenului si limitele in zona.
Liliana Gradinaru, Avocat