avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daca fetița mea este trecută pe numele meu și ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daca fetița mea este trecută pe numele meu și tatăl biologic ...

Daca fetița mea este trecută pe numele meu și tatăl biologic este trecut doar in sistem ca tata nu și pe certificat ce pot face ca fata să fie trecută pe numele soțului actual ?
In ce calculator, doamna? Nu este clar. Dati informatii cat mai clare despre unde apare tatal biologic.

Pare ca veti putea schimba numele copilului pentru aceasta situatie, inclusiv administrativ, insa nu vad sa il ajute pe copil, doar pe dv.
Este important ca fiecare copil sa isi cunoasca originea, povestea nasterii, sa fie ajutat sa o inteleaga si sa o aprecieze. Nu stiu ce varsta are copilul dv., insa nu e ok sa aiba un nume, apoi sa il schimbe doar pentru ca nu i-a placut cuiva cum suna in familie. Sunt multe familii mixte, e ok sa se impace cu asta. Este mult mai neplacut sa se simta un intrus, indiferent ca are sau nu acelasi nume. Includerea in familie conteaza, nu numele.
Presupun ca stie copilul cine ii este tatal biologic.
Copilul nu știe cine e tatăl biologic pentru că nu are nici o legătură cu ea nu a văzut-o niciodată el doar îi plătește pensie dar doar cand vrea el nu ii da luna de luna .fetița are 3 ani și ea știe pe altcineva de tata nu pe tatăl biologic .doar eu îmi cresc fata și tatăl biologic ii da doar la câteva luni pensia alimentara.

Liliana Gradinaru a scris:

In ce calculator, doamna? Nu este clar. Dati informatii cat mai clare despre unde apare tatal biologic.

Pare ca veti putea schimba numele copilului pentru aceasta situatie, inclusiv administrativ, insa nu vad sa il ajute pe copil, doar pe dv.
Este important ca fiecare copil sa isi cunoasca originea, povestea nasterii, sa fie ajutat sa o inteleaga si sa o aprecieze. Nu stiu ce varsta are copilul dv., insa nu e ok sa aiba un nume, apoi sa il schimbe doar pentru ca nu i-a placut cuiva cum suna in familie. Sunt multe familii mixte, e ok sa se impace cu asta. Este mult mai neplacut sa se simta un intrus, indiferent ca are sau nu acelasi nume. Includerea in familie conteaza, nu numele.
Presupun ca stie copilul cine ii este tatal biologic.

Tata e trecut ca tata pe undeva, ii plateste si pensie... o fi obligat prin vreun act? N-o fi?
Copilul nu stie nimic de tatal sau biologic, nici ca exista. Este dreptul copilului sa cunoasca aceste lucruri.
Poate ar fi bine sa discutati despre un avocat care cunoaste bine domeniul, caci lucrurile se complica, puteti ajunge sa depindeti de tatal biologic, copilul sa afle cand va fi mare, asta va durea, poate va complicati, nu stiu, cert este ca inainte sa decideti e bine sa va informati real, nu doar de pe net, ca aici nu putem sti intreaga situatie. Nu as vrea sa va dau un sfat care mai multe probleme sa va faca decat sa va ajute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum scot tatal copilului din certificat? irisblue irisblue Povestea mea este cam asa: Acum 2 ani am nascut o fetita dintr-un concubinaj. La 2 zile dupa nasterea fetitei tatal copilului a aparut si a facut el actele. a ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume de famile copil minor maria_ah maria_ah Buna ziua. As avea o intrebare. Fiind casatorita recent, am trecut pe numele sotului, dar copilul meu in varsta de 4 ani, are numele meu vechi. Se poate sa ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume tata dumycris88 dumycris88 buna ziua am scris la subiectele deschise de altii care aveau probleme asemanatoare dar ma gandesc k poate asteapta o solutie dc au deschis acele subiecte nu ... (vezi toată discuția)