Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Persoanele care nu sunt angajate se pot ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Persoanele care nu sunt angajate se pot asigura în ...

Bună ziua!
Persoanele care nu sunt angajate se pot asigura în sistemul asigurărilor sociale și de sănătate în mod individual.
Întrebarea mea este următoarea: în acest caz, o femeie care are sarcină cu risc poate beneficia de indemnizația de concediu risc maternal?
Dacă da, care este procedura de decontare?
Mulțumesc!
Doamna aceea munceste?
Daca da... poate beneficia de acest concediu
Daca nu... nu.

Vedeti OUG 96/2003
[ link extern ]
Persoanele care nu sunt angajate nu pot beneficia de indemnizația de concediu risc maternal.
Dacă nu este angajată să lucreze efectiv, nu poate beneficia de nici un fel de concediu medical.