avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Persoanele care nu sunt angajate se pot ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Persoanele care nu sunt angajate se pot asigura în ...

Bună ziua!
Persoanele care nu sunt angajate se pot asigura în sistemul asigurărilor sociale și de sănătate în mod individual.
Întrebarea mea este următoarea: în acest caz, o femeie care are sarcină cu risc poate beneficia de indemnizația de concediu risc maternal?
Dacă da, care este procedura de decontare?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 12:26, 26 Aprilie 2024
Doamna aceea munceste?
Daca da... poate beneficia de acest concediu
Daca nu... nu.

Vedeti OUG 96/2003
[ link extern ]
Persoanele care nu sunt angajate nu pot beneficia de indemnizația de concediu risc maternal.
Dacă nu este angajată să lucreze efectiv, nu poate beneficia de nici un fel de concediu medical.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua - conditii vechime pentru indeminzatia de crestere a copilului ancutaczokos ancutaczokos Am o prietena si isi doreste copii de mult timp nu a reusit pana acum dar iata ca a venit momentul dar....... ea lucreaza doar de 5 luni si cu siguranta nu va ... (vezi toată discuția)
Concediu de risc maternal tudorcatalinaroxana tudorcatalinaroxana am avut concediu de risc maternal 110zile el este de 120 dupa ce termin concediul de sarcina si lauzie de 126 de zile pot sa-mi iau diferenta de 10 zile ... (vezi toată discuția)
Concediu de risc maternal flor78 flor78 Daca am fodt in concediu de cresterea si ingrijirea copilului din septembrie 2007 pana pe 24 aprilie 2008, iar din 25.04 am inceput serviciu pot sa mi iau ... (vezi toată discuția)