Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de donatie-drepturi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de donatie-drepturi

buna ziua, acum cativa ani eu si concubinul ne am luat un teren (pe numele parintilor lui) la care noi am participat cu jumate, parintii lui cu jumate . Practic eu 1/4. Prin urmare, parintii lui ne au donat cota parte terenul noua, iar constructia casei urmeaza sa fie conceputa dar la terminarea acesteia cotele vor fi diferite. Daca o sa ne despartim..terenul cum va fi impartit..mi se vor lua drepturile asupra lui? se poate ataca actul acesta?
Mergeti cu contractul la un avocat, asa ar fi cel mai bine ca sa stiti cum procedati nu doar cu contributia la casa, dar si cu asigurarea dovezilor contributiei.
Casa si terenul au sigur legatura, insa cum anume, nu va pot spune, caci e posibil ca dv. sa fi deviat de la prezumtia legala prin acel act. Or ce scrie acolo eu nu stiu.
Liliana Gradinaru, Avocat