Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezultat expertiza topografica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezultat expertiza topografica

Buna ziua ,

Dețin un teren situat după PUG local parțial în intravilan ,parțial în extravilan.

Terenul era în proprietatea bunicului iar titlul de proprietate a fost eliberat în 1991.

Am intenționat să fac cadastru însă suprafata găsită este mai mare decât în titlul de proprietate.

Am deschis o acțiune în instanță pentru constatarea nulității parțiale a titlului de proprietate și eliberarea unui alt titlu pe numele bunicului actual decedat.

Pe parcursul judecății ,s-a dispus efectuarea unei expertize topografice iar instanța a eliberat hotărârea judecătorească definitivă unde se cere primărie locale și instituțiilor de județ sa elibereze un alt titlu pe numele bunicului unde sa fie specificata dimensiunea reală a terenului conform expertizei .

Am depus hotărârea judecătorească de circa șase luni la primăria comunală .

Recent,ni s-a cerut de către primăria locală rezultatul expertizei topografice pe CD pentru a fi depus de către dânșii împreună cu hotărârea judecătorească la autoritatea județeană .

Întâmpin probleme în obținerea fișierelor expertizei pe CD . Expertul nu refuza fățiș dar amână sa ne pună la dispoziție fișierele noua sau primăriei . Am arătat că suntem dispuși să suportam cheltuielile dar nu reușim să mergem mai departe încă .

Ce cale este de urmat pentru obținerea acestor fișiere sau CD sau cum poate fi obligat expertul sa le pună la dispoziție ?

Mulțumesc
bogdanaaa, utilizator
Expertul a depus legal, raportul de expertiza la dosarul cauzei in format scris.
Expertul nu are obligatia legala sa puna la dispozitie CD-uri cu raportul de expertiza.
Numai prin negociere puteti obtine CD-ul (daca expertul il detine), contracost.
Cereti primariei sa va precizeze art. de lege prin care trebuie sa depuneti in format CD, raportul de expertiza.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca