avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa pensie de boala cu drept de munca. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa pensie de boala cu drept de munca. Buna ziua. Am beneficiat de pensie de boala cu drept de munca ...

Buna ziua. Am beneficiat de pensie de boala cu drept de munca 4h timp de 1an si 4 luni. Am fost concediat de la locul de munca si de atunci nu am reusit sa ma angajez.Banuiesc ca totul se datoreaza faptului ca am avut cancer. Pot beneficia de somaj?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:29, 28 Aprilie 2024
In prezent mai aveti pensie de boala'?
da.pana la sfarsitul lunii mai.
Nu beneficiati de somaj .
deci sa inteleg ca nici in iunie, dupa ce nu mai iau pensie nu imi pot depune actele pentru somaj , daca nu imi gasesc servici pana atunci? multumesc
Nu, doarece nu veti indeplini conditia de stagiu .. la un c.i.m. cu 4 ore/zi , va trebuie un stagiu de 24 luni ...
Ultima modificare: Duminică, 28 Aprilie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfasurator stagiu de cotizare pentru somaj angajati 4 h Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua, am 4 angajati pe care i-am concediat cf art.65(1) cu drept de somaj,unul dintre ei de ex este angajat din 01.07.2009 cu 4 h.Incetarea a fost facuta ... (vezi toată discuția)
Somaj silvia23 silvia23 buna ziua!am si eu o intrebare...daca am lucrat 6 luni cu nr de ore de 8/zi si mi se modifica contractul la 4-2h/zi...dupa un an lucrat pot sa iau somaj? (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj norma partiala silvia99 silvia99 cum se calculeaza indemnizatia de somaj la un c.i.m cu 4h/zi, 20h/ sapt? se injumatatesc cei 500 lei?si mai departe, proportional, pt 2h/zi, ... (vezi toată discuția)