Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa pensie de boala cu drept de munca. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa pensie de boala cu drept de munca. Buna ziua. Am beneficiat de pensie de boala cu drept de munca ...

Buna ziua. Am beneficiat de pensie de boala cu drept de munca 4h timp de 1an si 4 luni. Am fost concediat de la locul de munca si de atunci nu am reusit sa ma angajez.Banuiesc ca totul se datoreaza faptului ca am avut cancer. Pot beneficia de somaj?
In prezent mai aveti pensie de boala'?
da.pana la sfarsitul lunii mai.
Nu beneficiati de somaj .
deci sa inteleg ca nici in iunie, dupa ce nu mai iau pensie nu imi pot depune actele pentru somaj , daca nu imi gasesc servici pana atunci? multumesc
Nu, doarece nu veti indeplini conditia de stagiu .. la un c.i.m. cu 4 ore/zi , va trebuie un stagiu de 24 luni ...
Cornel Vasile, Consilier juridic