Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna Sunt căsătorită de 4 ani, având un copil de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna Sunt căsătorită de 4 ani, având un copil de 2. Am aflat ...

Buna

Sunt căsătorită de 4 ani, având un copil de 2. Am aflat că soțul meu a comis bigamie într-o țară unde este permis. Dovezile pe care le am sunt poze salvate de pe rețele sociale, unde apar ambii , ea îmbrăcată în rochie de mireasa și declarând că s-au căsătorit precum și alte poze in diferite ipostaze, referindu se la el "soțul meu". Sunt dovezi suficiente pentru divorț? As dori sa divorțez pe motiv de infidelitate și nu de bigamie ( el nu este cetățean român și la el în țară poligamia este permisă dar noi am semnat la căsătorie ,in fața ofițerului, faptul că căsătoria este monogama iar aceste documente sunt înregistrate că atare). Căsătoria este recunoscuta și transcrisă și în România.
Mai mult, el niciodată nu și-a vizitat copilul, nu îl sună sa îl vadă, nu se interesează și a trimis bani maxim de 4 ori în 2 ani.
Buna ziua

Sunt dovezi suficiente pentru divorț?

Da. Aveti motive intemeiate pentru a introduce divortul.
Eu as cerere si exercitarea autoritatii parintesti exclusiv de catre dvs., conform art.398 Cod civil:
(1) Dacă există motive întemeiate, având în vedere interesul superior al copilului, instanţa hotărăşte ca autoritatea părintească să fie exercitată numai de către unul dintre părinţi.